Menü

Windows Server 2012- Infrastructure Manager NIC TEAMING

30 Mart 2015 - Hardware, Network Services, Server Platforms, Windows Server
Windows Server 2012- Infrastructure Manager  NIC TEAMING

Windows Server 2012 ile gelen yeni özelliklerden biri olan nic teaming Ethernet kartları üzerinde performası artırmak ve kullanılabililiği sürekli sağlamak üzere load balancing (Yük Dengeleme) ve Failover Cluster (Hata düzeltme) işlemini yapmaktadır.

Nic Teaming sistemi tek bir arabirim üzerinden birden fazla NIC (Network Interface Card) faliyetini yönetmektir. Herhangi bir Ethernet kartında sorun  olması durumunda, Network trafiğini diğer kartlara efektif olarak dağıtır, böylece nic’lerin bant genişliğini birleştirerek verimliliği artırır ve koruma sağlar.

Windows Server 2012 öncesinde bu işlemi 3td party programlar tarafından yapılmaktaydı. Bunlara örnek olarak İntel NIC Teaming ya da NVIDIA Network Access Manager(NAM) çözümleri gösterebilirim. Genelde bu sorunun çözümü için NIC üreticilerine bağlanmıştır.  Ayrıca bu çözümler Hyper-V gibi sanallaştırma teknolojilerine uygun değildi.

Sonuç olarak bu yapılar uzakta yönetilemez ,aynı nic gruplarına sahip olması zorunlu olması, birnevi sistem yöneticisi olarak elinizi bağlanmış oluyordu. Makelenin sonlarında intel Ethernet adaptörlerinde nasıl nic teaming yapıldığını , 3td part çözümlere örnek olması açısından bahsediyor olacağım. Windows Server 2012 ile beraber bu Nic üreticilerinin yazılımına ihtiyaç duyamadan team yapılandırmasını gerçekleştireceğiz.

Ayrıca Nic Teaming’i, VLAN’lar kullanılarak trafik ayırmak için kullanılabilmektedir. Bu sebeble Windows Server 2012 ile yeni gelen Nic Teaming çözümü bu konudaki eksikliği gidermiştir.

Nic Teaming yönetimi konsol ile beraber power shell üzerindende yapılabilmektedir. Aşağıdaki technet linkinden bu komutların bazılarını inceleyebilirsiniz. http://technet.microsoft.com/en-us/library/jj130849.aspx

Nic Teaming Mimarisi ;  İki veya daha fazla fiziksel ağ bağdaştırıcısı, bir veya daha fazla sanal adaptor ile  bağlanır. Bu iki adaptör sanal bir ethernet kartı aracılığı ile haberleşir. Gelen paketler sanal adaptör üzerinden, gerekli ethernet adaptörüne aktarılır ya da yük dengeleme işlemleri yapılır.

nicteaming1

 

 

 

 

 

 

NIC Teaming Konfigürasyonu ;

Yapacağım uygulama için bir tane sanal makina yeterlidir. Öncelikle Windows Server 2012 makinanıza 3 adet Ethernet kartı ekliyoruz. Bu kartlar hangi interface’de olduğu önemli değildir. (Bridge,Nat,Host,Vm,internal vs..)Server manager konsolu açtığımızda, Local Server tabında Nic Teaming default disable gelmektedir. İsterseniz buradan konfigürasyon sayfasına gidebilirsiniz.

nicteaming2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yada All Servers tabında, Server listesinde sağ tuş. Configure Nic Teaming seçeneğindende konfigürasyonu yapabilirsiniz.

nicteaming3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nic Teaming konfigürasyon menüsü oldukça sadedir. Üste Server havuz listesi, sol altta oluşturan team’lerin listesi ve sağ alt tarafda ise network interface card ( NIC ) ‘lerin listesi bulunmaktadır. Bizim burada yapacağımız konfigürasyon şu şekilde olacak, öncelikler team yapımızda buluncaka Ethernet adaptörleri belirlemeliyiz. Bu aşamada birden fazla nic yapısı kurabilmekteyiz. Biz uygulamamızda üç adaptörüde seçiyor ve sağ tuş yapıyoruz. “Add to New Team” diyoruz, Bu sayede nic teaming oluşturuyoruz.

nicteaming4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki gibi Team yapımıza bir isim veriyor ve team içinde bulunacak Ethernet adaptörlerini belirtiyoruz. Ok diyerek menüyü kapatıyoruz.

nicteaming5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonrasında team yapımız bir dakika içinde kuruluyor ve Adapters and İnterfaces kısmında hepsi aktif olarak çalıştığı görülmekte, istersek buradan çalışmasını istemediğimiz interface’I disable edebiliriz.

nicteaming6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şimdide network and sharing’den, Ethernet adaptörlerine baktığımızda , team adı olarak verdiğimiz bir sanal Ethernet kartı çıkmaktadır. Örneğin ethernet0’a sağ tık özellikler dediğimizde “Microsoft Network Adapter Multiplexsor Protocol” hariçinde bütün özelliklerin kapalı olduğu görülmektedir. Diğer Ethernet adaptörlerinede baktığımızda aynı durum söz konusudur. Burada yapımız tek bir sanal karta bağlanarak yük dengelemesi yapacağından, diğer özellikler sanal kartımızda açık olacaktır.

nicteaming7

Konfigürasyonumuzu bu şekilde tamaladıkdan sonra test işlemimize geçebiliriz. Aşağıdaki gib Ethernet kartının kontrolü için öncelikle 192.168.1.1 ip’sine ping atıyorum.

nicteaming9

Sonrasında herhangi bir felaket senaryosu içinde ethernet0 adaptörünü disable ediyorum. Ve yine 192.168.1.1 ip adresine ping atıyorum,hiçbir kayıp olmadan başarı ile ping işlemi gerçekleşiyor.

nicteaming10

Şimdide Ethernet2’yi disable ediyor ve tekrar 192.168.1.1’e ping atıyorum. Sonuç yine başarı ile kayıp olmadan ping aktarımı yapılıyor.

nicteaming11

Şimdide, Üç Ethernet adaptörünü  birden disable ederek , tekrar ping atıyoruz, bu aşamada normal olarak bağlantı kopacaktır ve transmit failed hatası verecektir. Üç Ethernet adaptörünün aynı anda sorun çıkarması elektrik sorunu değilse, az bir olasılıktır. Ve sonuç aşağıdaki gibi olacaktır.

nicteaming12

Son olarak ethernet2’yi enable ediyorum ve ping aktarımı sorunsuz devam etmektedir.

nicteaming13

 

 

 

 

Burada ping ile test ettiğimiz işlemi, kritik bir service olarak düşünürseniz. Nic Teaming çok basit bir konfigürasyon ile hayat kurtaran bir teknolojiye dönüşmektedir. Makalede Nic Teaming işlemini biz Windows Server 2012 üzerinde gerçekleştirdik, daha önce bahsettiğimiz gibi Nic Teaming işlemini 3td Party üretici çözümleri ilede yapabilceğimiz söylemiştik. Aşağıda İntel Nic Teaming yöntemini kısaca açıklıyorum.

Intel Ethernet Adaptörlerinde NIC Teaming Yapılandırması ;

1-)Network And Sharing Center açılır.

2-)Change Adapter Settings tklanır.

3-)Team’e dahil etmek istediğiniz, Adaptörün üzerinde sağ tıklanır.

4-)Team tabına gelinir.

5-)”Team this adaptor with other adapter” işaretlenerek , bu adaptor team’e katmak istiyorum denir.

nicteaming14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonrasında New Team’e tıkarız.

6-) Burada Team’e bir isim veririz

nicteaming15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7-) Next dersek, Karşımıza team’e dahil olacak adaptörlerin seçim listesi gelir, Burada istenilen adaptörler seçilir.

nicteaming16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8-)Next dediğimizde karşımıza aşağıdaki seçenekler gelecektir. Burdada team yapımızı nasıl konfigüre edeceğimizi sormakatadır. Eğer team yapımızı fault tolerance, Yani adaptörlerin birisi yedek dursun, Aktif adaptörde herhangi bir sorun olursa, diğer adaptor devreye girsin diyebilirsiniz. Load balancing modunda ise  bandwidth’i team üyelerine paylaştırmaktadır. Windows Server 2012 Nic Teaming konfigürasyonu ile hem load balancing hemde fault tolerance işlemi yapabilmekteyiz. Next diyerek konfigürasyonu tamalıyoruz.

nicteaming17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9-)Eğer Load balancing modunu , Hyper-V ‘de kullanacaksanız aşağıdaki gibi advanced tabından Receive
Load Balancing değerini disable yapmalısınız.

nicteaming18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonrasında Intel Virtual Taming konfigürasyonunu tamamlamışve kullanıma hazır hale gelmektedir. Intel Nic Teaming hakkında daha detaylı bilgi için  http://support.dell.com/support/edocs/network/9195p/en/Intel_nic_teaming_10.pdf linkinden ayarıntılarını inceleyebilirsiniz. Esasında NIC teaming konfigürasyonu gördüğünüz gibi ister 3td party, ister Windows Server 2012 ile beraber kullanın basit birkaç işlemde gayet hayat kurtarıcı bir araç olabilir.

Hakkı İNKAYA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir