Menü

WINDOWS SERVER 2008 R2 İLE NAT YAPILANDIRMASI

07 Nisan 2015 - Network, Network Services, Server Platforms, Windows Server
WINDOWS SERVER 2008 R2 İLE NAT YAPILANDIRMASI

Nat ile ilgili bu kadar bahsettikten sonra sıra uygulamaya geldi, daha önce dediğimiz gibi nat işlemini evlerimizdeki modemler dahil olmak üzere servis sağlayıcılarda CDIR(Classless Inter Domain Routing) olarak kullanır, aynı işlemi biz Windows Server R2 2008’de uygulayacağız.

Nat kurulumunu yapmadan önce rolü üstlenecek makinanın en az iki adet NIC sahibi olması gerekmektedir. Server Manager’dan Add Roles diyerek Network Policy Access Server rolünü yükleyerek başlıyoruz.

natfor2008-1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ardından Routing and Remote Access Services rollerini alt servisleriyle birlikte işaretleyerek devam ediyoruz, install diyerek yüklemeyi tamamlıyoruz.

natfor2008-2 natfor2008-3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Administrative tools’dan Routing and Remote Access Servisini çalıştırıyoruz, burada servis deaktif olarak gelmektedir. Sağ click ile Configure and Enable seçeneğini seçerek işlemlere devam ediyoruz.

natfor2008-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akabinde next diyerek konfigürasyona devam ediyoruz.

natfor2008-5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonraki ekranda ise Routing and Remote Access servisinin sunduğu hizmetler listesi gelmektedir. Biz burada NAT seçeneğini seçerek ilerliyoruz.

natfor2008-6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda ise yazımızın ilk bölümünde bahsettiğimiz public bağlantısını yani network’ün dış bacağı olan adaptör seçerek devam ediyoruz.

natfor2008-7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak finish diyerek configurasyonun ilk aşamasını tamamlıyoruz.

natfor2008-8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Routing and Remote Service hizmetini açıyoruz ve IPv4 sekmesi altında NAT protokolunun eklendiğini görüyoruz. Bir önceki menüde public bağlantı bacağını ayarladığımız için ekranda adaptörler eklenmiş biçimde gelmektedir,eğer eklenmemiş ise sağ click, new interface ile bu NIC’leri ekliyoruz.

natfor2008-9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Burada önemli olan NAT’ında mantığı dış network’e bakan bacağa yani bridge NIC’e çift tıklandığında özelliklerinde “Public interface connected” olduğu ve bu bacaktan NAT’ı etkinleştirdiğimiz “Enable NAT on the interface” seçeneği mutlaka işaretli olmalıdır.

natfor2008-10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer NIC ise private network’umüze bakan bacağı ayarlamaktır,yine çift click ile özelliklerinde “Private interface conncected to private network” seçeneğide mutlaka belirlenmelidir.

natfor2008-11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu işlemlerden sonra artık NAT servisimiz çalışmaya hazır hale gelmiştir. Artık private (iç) network’ümüzdeki istemciler bu servis sayesinde public (bridge) bacağı üzerinden çıkış sağlayacaklardır.

Hakkı İNKAYA

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir