Menü

Windows Management Instrumentation ( WMI ) Filtering

26 Ağustos 2012 - Windows Server
Windows Management Instrumentation ( WMI ) Filtering

Bu makalemizde WMI filter’ların kullanım amaçlarını ve nasıl kullanıldıklarını örnekler vererek anlatacağız. WMI Filter’lar Group Policy’leri özelleştirilerek yani Group Policy’leri esneterek ayrıntılı kurallar dizisi oluşturmamızı sağlarlar.

Örneğin şirketiniz os envanterinde bulunan Windows 7 ultimate ve Windows Xp Pro işletim sistemlerine sahip pc’lerin etkilendiği bir policy hazırlamak isterseniz ya da sadece satış-pazarlama departmanındaki asus markalı m50vc serisi notebookların etkilendiği ve 10 GB’dan fazla kullanılabilir disk alanı olan policy ayarları isterseniz bu özelleştirmeleri WMI Filters ile yapılmalıdır.

wmi1

WMI Filters Windows server 2003 ve Xp altyapsıyla gelen bir özelliktir. Windows server 2008 ile yaygın olarak kullanılmaktadır. WMI Filter’lar Group Policy linkleri üzerinden uygulanır ve WMI Filter’ların uygulanması için WMI Query Language (WQL) dili kullanılır , sorgulama biçimine göre SQL(Structure Query Language)’e benzemektedir.

WMI Filters’ın nasıl kullanıldığına geçelim; Örnek senaryomuzda satış-pazarlama departmanına ait üreticisi asus ve modeli M50VC olan bilgisayarlara uygulanan bir Group Policy ayarlamak istiyoruz. Öncelikle bir sorgu oluşturmamız gerekir, Sorguyu “wmic” aracı ile oluşturcağız. Bilgisayarda start, run, cmd , wmic yazalım.

wmi2

 

 

 

Çıkan ekranda tüm komutları görmek için  /? Yazalım.

wmi3

Wmic aracıdaki tüm komutlara ve kullanımlarına yukarıdan ulaşabilirsiniz. Oluşturacağımız sorgu alanları Computersystem altındadır. Şimdi Computersystem yazarak daha ayrıntılı sorgu alanlarına ulaşalım. Çıkan ekranda pc’ye ait çok sayıda bilgi bulunmaktadır. Bunları kullanarak örneğimiz haricinde birçok sorgu tipi oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

wmi4

 

 

 

 

 

wmi5

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki ekranda pc üreticisinin asus ve modelinin M50Vc olduğunuz görüyoruz. WMI Filterin sorgusunu (WQL) ile oluşturalım.

Select * from Win32_ComputerSystem where Manufacturer=” ASUSTeK Computer Inc.” And Model=”M50Vc”

Yukarıdaki sorgu açılımı Win32_ComputerSystem alanında üreticisi asus ve modeli M50Vc olan kayıtları göster. Yada başka bir örnek verecek olursak,

Select * from Win32_OperatingSystem where(Caption like “%Windows%”)

Bu sorguda ise Win32_OperatingSystem alanında Windows ile başlayan kayıtları gösterir.

Wmic aracı ile yapılabilecek birçok sorgu vardır, Sık kullanılan wmic komutlardan bazılarını aşağıda yazıyorum.

wmi6

“Path win32_operatingsystem get caption” komutu ile os versiyonu

wmi7

“path win32_diskdrive get serinumber” komutu ile hdd seri numarasını

wmi8

“path win32_product ” komutu ile pc üzerinde yüklü uygulamaları sorgulayabilirsiniz.

wmi9

Şimdi WMI Filters için sorgumuzu oluşturduk, Bu sorguyu uygulayalım. Öncelikle start menüsünden Administrative Tools altından Group Policy Management konsolunu açalım. Çıkan ekranda dahil olduğumuz domain ismine tıklayalım, Altta çıkan Group Policy Object’e sağ tıklayarak new seçeneğini tıklayalım.

wmi10

“WmidenemeGPO” adında yeni bir GPO oluşturalım ve policy’i domain name altında sürükleyerek link edelim.

wmi11

Şimdide WMI Filter’ı oluşturalım, Group Policy Management ekranında WMI Filters üzerinde sağ tıklayalım ve new seçeneğine tıklayalım.

wmi12

WMI Filter’ımıza ben asusm50vc pc ismini veriyorum sorguyu özetleyen bir isim olması yapınızda ilerleyen zamanlarda karışıklık meydana getirmemesi için faydalı olur. Description kısmına isteğe bağlı olarak filter’ı tanımlayacak şekilde açıklama koyabilirsiniz. Add butununa tıklayarak wmic ile elde ettiğmiz sorgumuzu buraya yapıştırıyoruz ve kaydediyoruz.

Sonrasında Group Policy Management Consolunu açarak daha önce oluşturduğumuz WmidenemeGPO policy’sine gelerek alt taraftaki Wmi Filtering combobox’sından oluşturduğumuz “asusm50vc pc “ WMI sorgusunu seçeriz.

wmi13

WMI Filters’da dikkat edilmesi gereken ayrıntılar ise bir GPO’ya yalnız bir WMI sorgusu eklenebilir, diğer bir konu ise iyi incelenmemiş ya da sorgusu denenmemiş WMI Filters’ların rastgele GPO’lara eklenmesi sonucu istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Burada makalemizi bitiriyoruz, ilerleyen yazılarımızda video uygulamaları da yapacağız.

Hakkı İNKAYA

 

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather
Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir