Menü

Windows Deployment Service Role ( WDS ): BÖLÜM 1

26 Ağustos 2012 - Windows Server

Windows Server 2008 işletim sisteminde Windows Dağıtım Hizmetleri rolü, Windows 2000 Server ile gelen ve Windows 2003 ile devam eden uzaktan yükleme hizmetleri olan(RIS-REMOTE INSTALLATION SERVICES)’ın güncelleş – tirilmiş ve yeniden tasarlanmış versiyonudur.

Anlatacağımız senaryoyu uygulamak için ilk aşamada vmware veya hyper-v platformlarından birisi ve bir adet Windows Server 2008 sanal pc’ye ya da fiziksel bir server 2008 yüklü bir pc’ye ihtiyacımız olacaktır.

Windows Deployment Services’in en büyük kolaylığı çok sayıda işletim sistemi kurulması gereken durumlarda tek noktadan dağıtım yaparak sadece Network altyapısını sağlamak kaydıyla basit şekilde OS deployment gerçekleştirilir.

Bu servis sayesinde her client’ın başında fiziksel kurulum gerektirmeden ve her işletim sistemini doğrudan bir CD veya DVD’den yüklemeniz gerekmeden kolayca kurmanızı sağlar.

 

Windows Deployment Services’in Yararları ;

 

WDS bileşenleri 3 kategoride düzenlenir ;

 

 

WDS kurulum Gereksinimleri ;

Rolün kurulabilmesi için WDS’in kurulacağı server’ın Local Administrator grubuna üye bir kullanıcı, WDS Client’ın ise Domain Users grubuna üye bir kullanıcı olması gerekir.

İşletim sistemi imageları mutlaka NTFS ile bölümlenmiş bir partition da saklanmalıdır. Bu partition, işletim sisteminin yüklü olduğu partition olabilir, ancak tavsiye edilmez. Sunucuda bu işlem için ayrı partition ayrılması daha uygun olur.

WDS Server, Active Directory Domain Services(ADDS)’in bir üyesi olmalı ya da ADDS üzerinde kurulu olmalıdır. Forest ve domain functional level farklılıkları önemli değildir. WDS tüm domain ve forest functional level’lerinde çalışabilir.

 

WDS, network’te aktif bir scope’u bulunan DHCP Server ile çalışmak ve

Pre-Boot Execution Environment (PXE)teknolijsi, DHCP Server’dan IP adresi almak zorundadır.

 

WDS’in çalıştığı network’te Active Directory Domain Services olmasından dolayı mutlaka  önerilen bir DNS Server hizmetinin verilmesidir.

 

Client tarafında ise kurulum yapacağınız bilgisayarların PXE (Pre-Boot Execution Environment) desteğine sahip olması gerekir. PXE desteği, onboard Ethernet kartı kullanılıyorsa anakart tarafından, ayrı bir Ethernet kartı kullanıyorsanız, NIC kart tarafından desteklenir.

 

WDS Kurulumu Aşamları ;

 

Windows Server 2008 Add Roles kısmından Windows Deployment Services eklenir.

Ardından kurulum seçeneklerinde Deployment Server ve Transport Server seçenekleri gelmektedir. Buradaki fark Transport Server rolü ile Active Directory Domain Services(ADDS) olmayan sistemlere de yani workgroup ile doğrudan dağıtım sağlanır, Ancak Deployment Server rolü kurulmadan ADDS’de dağıtım yapma imkanı yoktur, Bu sebeple her iki servisinde seçilmesi daha uygun olur.

Son olarak kurulum gerçekleştirilmesine müteakip finish Diyerek kurulum tamamlanır ve servisin aktif olarak çalışması için restart gerekmektedir.

 

Kurulum sonrası administrative tool’dan Windows Deployment Services açılır. Servis ilk açıldığında pasif durumdadır, Server altında Dc adına sağ click ile configure server seçeneği tıklanarak kurulum sihirbazı başlatılır.

İleri diyerek kuruluma devam ederiz.

Remote installation folder location bölümünde OS image’lerinin depolanacağı yer belirlenir, burada ayrı bir partition oluşturarak image’leri buraya toplamak önerilen davranıştır, bu sebeple bende E sürücüsü adı altında Vmware’da yeni bir hdd ekleyerek image depomu buraya yönlendirdim.

WDS için DHCP protokolü mutlaka yüklenmesi gerektiğini daha önce belirtmiştik, aşağıdaki ekranda ise sistemde aktif bir DHCP server çalışıyorsa iki seçeneğinde seçili olması gerekir ki broadcast olarak PXE’nin Windows PE’yi algılayarak, WDS’deki OS seçeneklerin görünmesi sağlanır. Eğer sistemde Microsoft’a ait bir DHCP protokolü yoksa yani ortamda başka bir ip dağıtıcısı varsa next diyerek devam edilir. Biz burada seçenekleri işaretliyor ve devam ediyoruz.

 

Do not Respond Any client computer : WDS, herhangi bir client’a yanıt vermez, işletim sistemi yüklenmesine izin vermez. Yani aslında WDS bu durumda suspend durumdadır, çalışmaz. WDS servisimiz 7*24 çalışacak bir server değildir, normalde sadece gerektiğinde çalıştırılır. Bu seçenek daha sonra konsoldan değiştirilebilir.

 

Respond only to known client computers: WDS, sadece domaine üye olan clientlara yanıt verir, domainde olmayan clientlar servisten faydalanamaz. Bilgisayarda işletim sistemi yok iken pcyi domaine üye yapacağız diyorsanız, Hemen açıklayalım, Active Directory’de Computer prestaging denilen bir işlem gerçekleştirilebilir. Bu işlem ile, bilgisayar GUID ya da UUID numarası alınarak domainde bir bilgisayar hesabı manual olarak oluşturulur. WDS, clientın GUID ya da UUID’sini Active Directory ntds’i ile kıyaslar. Eğer Domain’de böyle bir pc varsa clienta hizmet verir.

 

Respond all client computers: Bu seçenek ile domainde olsun, ya da olmasın tüm client bilgisayarlara WDS hizmet verecektir. Aslınca çoğu zaman bu seçeneği kullanabilirsiniz. Ancak bundan daha kullanışlı bir seçenek daha var.

 

Require Administrator approval: Yukarıdaki seçeneği seçmişseniz, bu seçenek size bir kontrol seçeneği sağlar. Bu opsyionla birlikte, siz, konsoldan onaylamadığınız sürece hiçbir client WDS servisinden yararlanamaz. Client boot olduktan sonra WDS’ten yanıt bekler. Admin rolündeki kullanıcıda konsoldan “Pending devices” bölümünden clienta onay verirse ya da ret ederse işlem buna göre devam eder.

Finish seçeneği ile kurulumu tamamlıyoruz.

Makalenin bu kısmında WDS’in kurulumunun nasıl yapılacağından bahsetik, WDS Bölüm 2,  Makemizdede WDS ile image yükleme işleminin nasıl yapılacağından bahsedeceğim.

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather
Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir