Menü

Vmware Workstation 9 Yenilikleri & Kurulumu

28 Mart 2015 - 3Party, Virtualizations
Vmware Workstation 9 Yenilikleri & Kurulumu

Masaüstü bilgisayarlar, BT uzmanları ve Son kullanıcıların, Sanallaştırma işlemlerini yaptığımız platformlardan en yaygını ve son sürümü olan Vmware Workstation 8.0.4 build-744019 versiyonu, 23 Temmuz itibariyle Workstation 9 olarak sunuldu. Konsol yerleşimi olarak 8.0 versiyonundan çok farklı değildir, Ancak yeni özellikleri ile verimli sanal makine yönetimi sağlayabilirsiniz.

Vmware Workstation 9 ile gelen yenilikler arasında dikkat çeken en iyi Windows 8 desteği ile birlikte sanal makinaları web arayüzü ile kullanımı gelmektedir. Ayrıca Workstation 9 ile BT uzmanları için sanallaştıra gücü ve işletim sistemleri ve işlemciler teknolojisinde en verimli ortamı sağlamaktadır.

Vmware Workstation 9’un başlıca özelliklerinden bahsetmek gerekirse;

Önemli yeniliklerinden birisi, Windows 8 için kolay kurulum-destek ile birlikte Windows 8 için sanal makine oluşturma görevini basitleştirir. Unity mode ile windows 8 uygulamları çoklu dokunmatik (Multi Touch) desteği ile gerçek bir windows 8 deneyimi sağlar.

VMware Workstation 9 grafik sanallaştırma altyapısı için önemli değişiklikler yapmıştır.Geliştirmeleri AutoCAD ve SolidWorks gibi grafik uygulamaları, daha hızlı ve doğru geliştirilmiştir.

VMware OpenGL grafik sürücüsü X.Org’u geliştirmiştir. VMware araçları yüklemeye gerek kalmadan mevcut Linux dağıtımlarının yeni grafik yetenekleri kullanmanıza olanak sağlar. X.Org sürümü diğer Linux dağıtımları arasında yeni Ubuntu 12.04 destekler. Workstation 9 Linux sanal makineleri OpenGL grafik render genel hızı ve doğruluğu artırmak için sanal grafik aygıtları için geliştirmeler içerir.

Yeni özelliklerden biriside artan mobile kullanım ürünleri ile birlikte, Tabletler ve akıllı telefonlar için  yeni bir web arayüzü desteği sağlar. Yüksek performaslı bu web arayüzünü kullanmak için flash veya diğer eklentiler gerek kalmadan, Mobile cihazlarda gerçek masaüstü performans deneyimi sunmaktadır.

WSX ile kullanıcılar herhangi bir ek uygulamalar veya tarayıcı eklentileri kurmadan web bir tablet üzerinde tarayıcı, akıllı telefon veya PC aracılığıyla paylaşılan sanal makineleri erişmenizi sağlayan yeni VMware Workstation web arayüzü bir prototipidir. Bu ortamı HTML5 ile yapılandırarak, web browser üzerinden sanallaştırılmış ve numaralandırılmış makinalara erişim sağlayabilirsiniz. Şu anda Microsoft Internet Explorer 10 ile bu özelliği kullanarak sorunları vardır. WSX yüklü Google Chrome’un en son sürümü ile Ice Cream Sandwich çalışan diğer tarayıcılar ile Android tablet üzerinde çalışabilir.

Hyper-V, Workstation 9 konuk işletim sistemi listeye eklendi. Bu özellik ile Hyper-V etkinleştirilmiş Windows 8 çalıştırmak veya Hyper-V Server yüklemesine olanak sağlıyor. Bu eğitim amaçlı ya da prototip Hibrid cloud yapısını oluşturmak için de kullanılabilirdi. Ancak bu özellik desteklenmiyor ve muhtemelen olmayacak.Bunun nedeni olarak Vmware, Microsoft’un hypervisor yuvalamasını desteklememsini gösterir. Bu özellik VMware için bu yapılandırmayı yapabilceğini göstermk için tamamen uygulamaya konmuştur.

Uzaktan VNC istemcisi ile Workstation 9’da çalışan veya Workstation içinde vSphere üzerinde çalışan bir sanal makinenin bir başka sanal makineye bağlanmasınıda sağlamıştır.

VMware Workstation önceki sürümleri ekranın üst kısmında görüntülenen sekmelere sanal makineleri çalıştıran ve geçiş yapmak için “Hızlı Geçiş” adlı bir görünüm modu dahildir. Workstation 8 bu işlevi kaldırılmıştı. Alınan geri bildirler ile tekrar dahil edilmiştir.

Sanal donanım iyileştirmelerine ek olarak, VMware Oyuncu kullanıcı arayüzü tamamen yenilenmiştir. Kullanıcı arabirimi Windows standartlarına uygun, menüler güncellenmiş, araç çubuğu artık düzenli ve tam ekran modunda Workstation ile eşleşmektedir.

Ayrıca daha güçlü sanal makineler, Hızlı başlangıç performansı, Intel Ivy Bridge(Yeni nesil işlemci) uyumluluk, Daha güçlü sanallaştırma uzantılar, Sanal performans sayaçları, Linux ve gelişmiş 3D grafik performası, OpenGL 2.1 desteği ve USB 3.0 desteği ile verimli bir şekilde zorlu uygulamaları gerçekleştirebilirsiniz. Birde sanal makine(disk) temizleme işlemide eklenmiştir.

Bir diğer özelliği ise BT uzmanları veya eğitmenlerin kullanımı için öğrecilerine kısıtlı sanal makinalar dağıtarak ve bu sanal makinalrı kilitleyerek, Workstation veya Vmware Player ile dağıtımını gerçekleştirebilirsiniz. Vmware Workstation 9 ürününü Amerika fiyatları 249 $ iken Workstation 7.X ve 8.X yükseltmeleri için 119 $ civarındadır. Yine 1 Ağustos 2012 ile 30 Eylül 2012 arasında Vmware Workstation 8 satın alanlar için Workstation 9 yükseltilmesi ücretsizdir.

Vmware Workstation 9’u şu linkten temin edebilirsiniz. https://my.vmware.com/web/vmware/evalcenter?p=vmware-workstation9

Vmware Workstation 9 kurulumu diğer versiyonlardan farklı değildir, O görüntülerini açıklama yapmadan aşağıda veriyorum.

Vmware Workstation1 Vmware Workstation2 Vmware Workstation3 Vmware Workstation4 Vmware Workstation5 Vmware Workstation6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vmware Workstation 9’da bir sanal makine kurduğunuzda, ilk açılışda register ayarlarını yapmamız gerekmektedir.Karşınıza gelen ekranda bir register anahtarı ister, Bu anahtarı Vmware Workstation 9’u linkten download ettiğinizde mail adresinize, Aşağıdaki gibi 30 günlük bir key gelecektir.

Vmware Workstation7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonrasında bu key’i aşağıdaki gibi girişi yapılarak deneme sürümü başlatılmaktadır.

Vmware Workstation8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu şekilde standart kurulum yapıldıktan sonra konsol detaylarına bakarsak, sadece birkaç özelliğinden bashsdeceğim. Yeni özelliklerinden biriside, Sanal makine tarafında Windows 8 desteğinin gelmesidir.

Vmware Workstation9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukarda yeniliklerinden bahsettiğimiz USB 3.0 desteğide aşağıda görülmektedir. Yine buradan usb portları engelleyebilirsiniz.

Vmware Workstation10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir diğer yenilik ise Clean Up Disk özelliğidir. Bu özellik ile birlikte sanal makinanızın kapladığı boyut ve kazanabilceğiniz boyutu görmektesiniz. Eğer Clean Up Now dersek, Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi 205 MB ektra bir alan kazanabilceğimiz görülmektedir. Sanal makinamızda çok sayıda giriş-çıkış işlemi var ise sanal makinanın kapladığı bu alan gittikçe büyüyecek ve diskte barınma sorunu yaratacaktır. Sanal makine, Clean Up Disk ile minumum disk boyutunu size sağlayacaktır.

Vmware Workstation11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vmware Workstation 8 ile mevcut masaüstü sanallaştırma platformları arasında oldukça büyük pay kaplarken, Yeni versiyonu Workstation 9 ile gelen yeni özellikler ve performans değerleriyle yine en çok kullanılan masaüstü sanallaştırma platformlarından biri olacağını göstermektedir.

Sonraki makalelerimizde bu yeni gelen özelliklerin detaylarından bahsediyor olacağım.

 

Hakkı İNKAYA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir