Menü

VMWARE ESXI HOST V-CLIENT ÖZELLİKLERİ VE SANAL MAKİNA YÖNETİMİ

03 Temmuz 2015 - Virtualization, Virtualizations, VMware Platforms
VMWARE  ESXI HOST V-CLIENT ÖZELLİKLERİ VE SANAL MAKİNA YÖNETİMİ

Makelenin birinci bölümünde ESXI host kurulumunu, ikinci bölümünde sanal makine kurulumunu anlattık, şimdiyse V-Client özellikleri ve sanal makine yönetimini ele alacağız.

Yapımız dahilinde ESXI sürümü kullandığımızdan dolayı V-Center konsolunu kullanamıyoruz, makalenin başında belirttiğim gibi ESXI sürümünde V-Center’da bulunan drs, Ha, clone, vb.. önemli özellikler bulunmamaktadır. V-Client’ı anlatmak gerekirse basit birkaç menüden oluşmaktadır. Sol tarafta ESX host’lar altında host’lara ait sanal makinalar görülmektedir. Yukardaki Virtual Machines sekmesi altında o host’a ait tüm makinalar ile o makinaların kullandığı CPU, Memory gibi kaynak değerleri anlık gösterilir.

v-client1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resource Allcation yani kaynak tahsisi bölümünde ise hangi host ve ona ait sanal makinayı tıklarsak kurulumda ayırdığımız kaynak miktarını ile total kaynak miktarını görebiliriz.

v-client2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki “Performance” ekranında ise host’un kaynak kullanımını anlık grafik halinde görebiliriz.

v-client4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Configration sekmesinde ise host özellikleri dahilinde network,storage,power memory processor,dns,time zone,security gibi host’a ait genel özellikleri inceleyebileceğimiz ekrandır.

v-client4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonraki sekmede “Local Users & Groups” bölümünde aktif ESXI kullanıcı ve grupları tanımlama, çıkarma gibi ayarları yapabilceğimiz bölümdür.

v-client5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak “Permissions” sekmesinde ise kullanıcı yetkileri atanmaktadır. Bazı durumlarda co admin gibi kullanıcıların konsolda bir sanal makinayı yönetmesi ya da sadece konsolu açabilmesi kapatma veya silme gibi işlemleri engellemek üzere kullanılmaktadır.

v-client7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mevcut yapıda tek bir sanal makine bulunduğu için takibi çok da zor olmayacaktır ancak beş adet ESX hoştunuz olduğunu ve bu beş host’un her birisinin üzerinde 2 adet sanal makine koştuğunu düşünürseniz işlem o zaman anlam kazanacaktır. ESXI versiyonunda da teker teker host’lara bağlanmanız gerekir. Ancak V-center agent lisansı alır ya da ESXI’ı ESX host’lara geçirirseniz. Bu işlemi tek bir panel üzerinden gerçekleştire bilirisiniz.

ESXI host’un menüleri dışında sanal makinaya tıklandığında üst tarafta aynı sekmelerin bulunduğunu göreceksiniz. Bu sekmeler ESXI host menüsüyle birebir aynıdır, tek farkı “Console” menüsüdür, bu menüde sanal makinamızın anlık ekran görüntüsü sağlanır, küçük değişiklikler ve makinanın genel halini görmek için kullanılır. İşlem yapacaksanız remote desktop ile sağlıklı bir şekilde sanal makinayı koşturabilirsiniz.

Hakkı İNKAYA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir