Menü

OPENFILER NEDİR?

23 Mart 2015 - Backup & Storage, Datacenter, Server Platforms, Virtualization
OPENFILER NEDİR?

Bölüm-1

         Openfiler NAS (Network Attached Storage) ve SAN (Storage Area Networking) hizmetlerinden yararlanmak için açık kaynak kodlu sunulan web tabanlı kontrol ara yüzüyle disk hacimlerini, disk kullanım kotalarını ayarlayabileceğiniz ve depolama hizmetlerini her yönüyle kullanabileceğiniz bir işletim sistemidir.

Openfiler işletim sistemi rPath Linux üzerinde yapılandırılmıştır. 32bit x86 ve 64bit x64 cpu’larda çalıştırılabilir, Sanal olarak (Xen, Virtual Iron, Hyper-V ve VMware üzerinde) kullanılabilmektedir. Openfiler güncel Linux 2.6 çekirdeği ile gelmekte ve bir çok RAID kartını desteklemektedir.

Openfiler’ı http://www.openfiler.com/community/download linkinden temin edebilirsiniz.

İçerdiği özellikler;

Etkili Sanallaştırma;

Kullanıcı Hesap Yönetimi;

Kota;

 

Kapsamlı Paylaşım Yönetimi Özellikleri;

Tam Endüstri Normu (standart) Protokol Takımı;

Kümeleme (Clustering) ve Etkin Kullanılabilirlik;

Openfiler Donanım Gereksinimleri;

Openfiler linux tabanlı olmasından dolayı hemen hemen her pc’de çalışmasına rağmen aşağıdaki tabloda belirtilen donanım gereksinimleriyle kabuledilebilir bir performans sunar,  daha performanslı çalışması için 64 bit Intel Xeon veya AMD Opteron işlemcili sistemlerde daha performanslı çalışmanızı önerilir.

 

 

 

 

 

Tavsiye edilen donanımsal sistem gereksinimi.

CPU Intel yada AMD 64 bit 1.6 Ghz veya daha hızlı işlemci
RAM 2 GB yada daha yüksek RAM bellek
Swap Alanı 2 GB yada daha yüksek swap alanı
Kurulum Alanı Disk üzerinde 8 GB Openfiler kurulum için boş alan.
Ethernet 1 Gb Ağ kartı
RAID Donanımsal RAID denetleyicisi

Donanım ya da bileşenlerinizle uyumluluk kontrolünü aşağıdaki link’den kontrol edebilirsiniz. http://www.openfiler.com/products/hardware-compatibility

Openfiler hakkında yeterince bilgi verdikten sonra artık kurulumu ve konfigürasyonuna geçebiliriz.

 

OPENFILER KURULUMU;

Openfiler kurulumunu vmware üzerinde gerçekleştiriyorum, fiziksel pc’ye kurmak isterseniz standart işletim sistemi kurulum prosedürleri ile kurulumu başlata bilirisiniz. Kurulum başladığında ilk gelen ekranda kurulum seçenekleri vardır, Grafik mod ya da text modda kurulum yapılabilir, Biz grafik kurulumunu seçerek devam ediyoruz.

opnefiler1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opnefiler2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klavye seçimini yaparak devam ediyoruz, bir sonraki ekranda openfiler partition seçimi isteniyor, burada ayrı bir fiziksel pc’ye kurulum yaptığımız varsayılırsa kurulum diski ile depolama diskini ayırmakta fayda var, Kurulum partition’ı için yukardada belirttiğimiz gibi en az 8 GB’lık bir boş alan gerekir. Diğer diskleride datastore olarak kullanılması uygun olur, Eğer partition ayarlarının otomatik ayarlanmasını isterseniz “disk üzerindeki bütün dataların silineceği” uyarısını dikkate alarak kuruluma devam ediyoruz.

opnefiler3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opnefiler4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıdaki ekranda ise openfiler ile iletişim kurmamızı sağlayacak ip ayarlarını görmekteyiz, Bir DHCP sunucumuz mevcut ise bu ayarların otomatik alınması sağlanabilir, Ancak openfiler kurulum amacı NAS ve SAN gibi depolama hizmetleri olduğu için bu ayarların statik olmasında fayda vardır, ayrıca cevap alabileceği bir gateway adresi mutlaka olmalıdır.

 

İlerleyen konularda Vmware V-Center konfigürasyonunda göreceğimiz gibi gateway’e ulaşamayınca bazı hatalar vermektedir. O sebeple bu bölümü eksiksiz ve doğru biçimde ayarlanmalıdır. Kurulum sonrasında isterseniz komut ile bu ayarlar üzerinde değişiklik yapılabilmektedir.

opnefiler5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonraki ekranda mevcut saat dilimini ve konsol için bir password belirleyerek devam ediyoruz,

opnefiler6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak reboot ederek kurulum işlemini tamamlıyoruz.

opnefiler7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opnefiler8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Openfiler’ın konfigürasyonunu bir sonraki yazımızda sunacağız.

 

 

 

Bölüm-2 : OPENFILER ISCSI Konfigürasyonu;

Openfiler’da ISCSI yapılandırması yapmadan önce ISCSI arabirimi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

SCSI bilgisayarların depolama aygıtları ile iletişim kurabilmesi için kullanılan on yıllar boyunca standart bir istemci-sunucu protokol olmuştur. As system interconnects move from the classical bus structure to a network structure, SCSI has to be mapped to network transport protocols. Sistem klasik otobüs yapısı bir ağ yapısına hareket birbirine olarak, SCSI ağ aktarım protokolleri eşlenmesi gerekir. Today’s IP Gigabit networks meet the performance requirements of to seamlessly transport SCSI commands between application servers to centralized storage.

Bugün IP Gigabit ağları sorunsuz merkezi depolama için uygulama sunucuları arasında SCSI komutları taşımak için performans gereksinimlerini karşılamak.
The iSCSI protocol enables the transfer of SCSI packets over a TCP/IP (Ethernet) network.            ISCSI protokolü TCP / IP (Ethernet) ağ üzerinden SCSI paketlerin transferi sağlar. iSCSI is an interoperable solution which enables the use of existing TCP/IP infrastructure and addresses distance limitations (iSCSI can also be used over the Internet). iSCSI (iSCSI de Internet üzerinden kullanılabilir) mevcut TCP / IP altyapısı kullanımını sağlar.This means the disk drives in your SAN are presented over your existing Ethernet network to server applications as though the disks are local to your physical server hardware. Bu diskler fiziksel sunucu donanım yerel olarak sanki SAN’ınızdaki disk sürücüleri sunucu uygulamaları için mevcut Ethernet ağı üzerinden sunulmaktadır anlamına gelir.

 

 

ISCSI Faydaları;

The iSCSI protocol provides numerous benefits for SANs compared to using Fiber Channel, a few key points are summarized below: ISCSI protokolü Fiber Kanal kullanıyorsanız göre SAN’lar için sayısız faydalar sağlayan, birkaç önemli hususlar aşağıda sunulmaktadır:

Industry Standard: iSCSI standard has been supported by Microsoft , IBM, Cisco, Intel, and many others with the ratified standards by the Internet Engineering Task Force (IETF).IQN(ISCSI QUALIFIED NAME);

ISCSI arabirimleri birbirleri ile ip adresiyle haberleşmezler, kendine özgü bir haberleşme adres sistemi vardır buna IQN denir. Yapısı şu şekildedir;           Ent   Naming      Defined by

    Type   #    Auth       Naming Authority

     +-+ +–+  +——+ +——————–+

     | | |  |  |      | |                    |

 

     iqn.5886.com.acme.diskarrays-sn-a8675309

 

ISCSI’yi kısaca açıkladıktan sonra artık Openfiler ile ISCSI konfigürasyonuna başlayalım, Openfile kurulum işlemi sonrası açılan konsolda “Web Administration GUI” kısmında yazan adresten fiziksel olarak bağlı herhangi bir pc’den konfigürasyon sayfasına ulaşabilirsiniz.

opnefiler9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muhtemelen ilk girişte hata verecektir, burada yapanız gerekenler linkin https ile girdiğinize emin olun, Birde kullandığınız web tarayıcının güvenlik seçeneklerinden gerekli izinleri veriniz.

opnefiler10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bütün ayarları yaptıktan sonra karşımıza gelen ekran konsol girişidir, bu kısımda “username:openfiler” ,”Password:password” olarak giriş yapalım.

opnefiler11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karşımıza sistem ve disk yapılandırma ekranı gelecektir. Makalenin başında belirttiğim gibi openfiler ile birçok işlev gerçekleştirilebilir, Bu aşamadan itibaren sistemin ISCSI yapılandırılmasına başlıyoruz.

opnefiler12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öncelikle Status sekmesinde openfiler hakkında genel ayarlar bulunur, ondan önce openfiler’ı vmware üzerinde konfigüre ettiğim için ekstra bir hard disk daha eklememiz gerekir.

İlk aşamada fiziksel diski openfiler’a tanıtmamız gerekiyor, Volume sekmesi altında “Create new phsical disk” seçeneği ile diski sisteme tanıtıyoruz. Aşağıdaki ekranda da gördüğümüz gibi diski seçerek devam ediyoruz.

opnefiler13

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonrasında ekranın alt tarafında disk tanımını yapacağımız bölümü ayarlayacağız. Mode kısmı diskin türünü, Partition Type kısmı diskin phiysical volume yada raid yapısımı olacağı, diğer seçeneklerde de diskin temel bileşenlerini sormaktadır.

Biz burada primary mode phiycsal volume’ü seçerek create ile fiziksel diskimizi openfiler’a tanıtmış olduk.

opnefiler14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bundan sonraki aşama ise oluşturduğumuz fiziksel disk içerisine volume yada partition’lar oluşturma işlemidir. Bunun içinde Volume Group oluşturmamız gerekir, oluşturulan bu volume group’lar altında bir yada birden fazla disk ekleyebiliyoruz ve bu gruba da merkezi olarak bir kural atama imkanına bu şekilde sahip olunur.

Volume Group’u oluşturmak için Volume menüsünden Volume Groups’u seçiyoruz, Karşımıza gelen ekranda group adı sorulmaktdır, örnek olarak volgroup1 verebilirsiniz, ardından bu gruba dahil olacak disk yada diskleri seçiyoruz, Add Volume group’a tıklayarak grubumuzu oluşturuyoruz.

opnefiler15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ardından aynı menüden add volume diyerek volume group içindeki volume yada volumleri tanımlıyoruz, change diyerek bir önceki adımda oluşturduğumuz volume group’umuzu seçiyoruz.

opnefiler16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekranın alt tarafında açılan menüden yeni bir volume oluşturuyoruz, adını vol01 olarak veriyorum, Volume description kısmında volume’ü tanımlamak için açıklama ve volume boyutunu ayarlıyoruz, Burada “Filesystem volume type kısmı” diske nasıl ulaşacağımız belirtir biz burada ISCSI seçeneği seçerek create diyoruz.

opnefiler17

 

 

 

 

 

 

 

Şu ana kadar openfiler’a fiziksel diski tanıttık, bir volume group’u açtık ,onun altına bir volume oluşturduk bu işlemleri “Blok Devices ” menüsünden detaylı bir şekilde görebilirsiniz, Şu anda ise oluşturulan volume’un paylaşılması aşamasıdır. Bunun için öncelikle Services menüsünden gelerek ISCSI hizmetlerini başlatmamız gerekir, Buradaki seçeneklerin bir kısımı varsayılanda disable gelmektedir, yapacağınız işleve göre bu seçenekleri enable yapmak gerekir, Menü altında “ISCSI Target Server” seçeneğini enable ederek işleme devam ediyoruz.

opnefiler18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonrasında menüden Shares sekmesine geliyoruz, volume’u paylaşıma açıyoruz. Bu aşamadan sonra artık diskimizi ESX yada bir başka uygulamanın datastore’u olarak görmesidir, ancak bu görüşmeyi yazımızın başında anlattığımız gibi ip adresi ile değil kendine özgü adres olan “ISCSI Target” yada “IQN” adını verdiğimiz bir adresle görüşmesini sağlayacağız.

Volumes menüsünde sağ tarafta ISCSI Target kısmına geldiğimizde yukarıda belirttiğimiz IQN adresini diske atamasını gerçekleştiririz.

opnefiler19

 

 

 

 

 

 

 

 

ISCSI Target menüsünde ikinci aşamda “LUN Mapping” kısımıdır, burada mapping dediğimiz olay uygulamanın IQN adresi ile openfiler volume’üne kadar gelir ancak hangi disk’lere ulaşacağını bilemez bizde burada yeni bir mapping yaparak bu yolu gösteriyoruz.(aslında bir nevi path yolu gösterme)

opnefiler20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer aşamada ise Network ACL dediğimiz bölümde de hangi networklerin erişebileceğini ayarlıyoruz. Öncesinde System menüsü altında Network setup içerisinde “Netwok Access Configration” kısmına yeni bir kural oluşturuyoruz.

opnefiler21

 

 

 

 

 

 

 

 

Burada kuralımızın adını ip’sini, subnet mask’ini ve type’ini share diyerek devam ediyoruz. Volumes menüsü altında ISCSI Target kısmında “Network ACL” ‘ede Access durumuna “Allow ” diyerek erişimin gerçekleşmesini sağlıyoruz.

opnefiler22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şu aşamadan itibaren openfiler işletim sistemine bağlı fiziksel disklerin ISCSI bağlantısıyla, fiziksel ya da sanal olarak (Xen, Virtual Iron, Hyper-V ve VMware üzerinden) kullanılabilir hale gelmiştir. Bundan sonra yapılacak işlem oluşturulan ISCSI bağlantısı ile kurduğumuz depolama birimini diğer uygulamalara bağlamaktır.

Hakkı İNKAYA

 

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir