Menü

Microsoft’un Yenilenecek Sertifika Politikası

04 Ekim 2016 - Tech News
Microsoft’un Yenilenecek Sertifika Politikası

Bilindiği üzere Microsoft sertifikalı çözüm uzmanı (MCSE) ve Microsoft sertifikalı geliştirici (MCSD) sertifikaları an itibariyle güncelliklerini korumaktadır.

MCSE ve MCSD sertifikasyon talepleri, Microsoft iş ortağı olan ürünlerini kullanan firmalar için IT personellerinin yetkinliklerini belirlemek ve artırmak için yaygınca kullanılmaktadır ve firma tarcihleri sertifikasyona sahip adaylar arasından olmaktadır.

Bu anlamda Microsoft’un yenilenecek sertifka politikasında artık her yıl girilecek sınavlar ile sertifkaların yenilenmesi ve Periyodları 2-3 yıllık olan mevcut sertifikasyonları rafa kaldırma çalışmalarıdır.

“Eylül 2016 öncesi alınan tüm MCSE ve MCSD sertifikaları emekli olacak.”

Program 1 Nisan 2017 itibariyle başlaması düşünülmektedir.

Yenilenecek politika ile esasında microsoft teknik kavramlarının günümüzün iş ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmesi olarak düşünülebilir. Mevcut sertifikasyon düzeninde verimlilik sağlanamadığı günümüz ihtiyaçlarını karşılayamadığı teknolojiler arasında kopuklukların oluştuğu aşikardır.

MCSE  ve MCSD katagorisine yeni giren kavramlar şöyledir ;

-MCSE Mobility ; Windows istemcileri ve Kurumsal Mobil yönetim süreclerini kapsayan, Mevcut MCSE Desktop Infrastructure sertifikaları ile birlikte mobilte kavramınıda son kullanıcı tarafındaki yönetim süreçleri dahil edilmiştir. Yeni modelde sertifikanın ilk adımı MCSA Windows 10 olunmalıdır.

-MCSE Cloud Platform & Infrastructure ; Windows Server ve Microsoft Azure platformları için yetenek geliştirici sertfikasyon sürecidir. Şu anki MCSE server infrastructure kapsamı haricinde Azure yetenekleri dahil edilmiştir. Yeni modelde sertifikanın ilk adımları MCSA Windows Server 2012,MCSA 2016,MCSA Linux on Azure,MCSA Cloud Platform’dur.

-MCSE Productivity; İş uygulamalarını kapsar ve genel bakışı verimliliğin sağlanması süreçlerini kapsar. Office 365,Sharepoint,Exchnage ve Skype becerilerinin sertifikalanmasıdır.  Yeni modelde sertifinın ilk adımı olarak MCSA Office 365’dir.

-MCSE Data Management & Analytics ; Veri yönetimi ve analizleri için kurum içi ve bulut tabanlı hizmetleri içerisine dahildir. Yeni modelde sertifikanın ilk adımı MCSA SQL server 2012/2014, MCSA SQL Database Dey,MCSA SQL 2016 Database admin, MCSA SQL 2016 BI Development’dir.

-MCSD App Builder ;  Web ve Mobil uygulama geliştirme süreçlerini kapsar, Yeni modelde sertifikanın ilk adımı MCSA  Web Application, MCSA Universal Windows Platform’dur.

 

İyi haber şu ki mevcut  MCSE veya MCSD sertifikasyonana sahipseniz, otomatik olarak yeni sınavlarına gerek kalmadan yeni politikaya uygun sertifkalara sahip olunabilecektir.

MCSE: Sunucu Altyapısı

MCSE: Private Cloud

MCSE: Veri Platformu

MCSE: İş Zekası

MCSE: Kurumsal Cihazlar ve Uygulamalar

MCSE: SharePoint

MCSE: İletişim

MCSE: Mesajlaşma

MCSD: Evrensel Windows Platform

MCSD: Web Uygulamaları

MCSD: SharePoint Uygulamaları

 

Hakkı İNKAYA

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir