Menü

HYPER-V(3) rol Kurulumu

30 Mart 2015 - Server Platforms, Virtualizations, Windows Server
HYPER-V(3) rol Kurulumu

Makalenin başlangıcında Hyper-V3 ile gelen özelliklerinden ve Vmware Vsphere 5 ile kıyaslamasını yaptıkdan sonra bu kısımda da Hyper-V3 rolü kurulumundan bahsedeceğiz. Hyper-V kurulumunu ben Vmware Workstation 8 üzerinde yapıyor olacağım. Bu sebeble standart kurulum hariçinde Hyper-V platformunun, Vmware Workstation 8’de çalışması için birkaç ekstra işlem yapacağız. Bu işlemleri sırası geldiğinde kurulum dahilinde belirteceğim.Yapımda şu an Vmware Workstation 8 üzerinde kurulu Windows Server 2012 mevcut. Kurulum işlemine server manager’i açarak başlıyoruz. Add roles and Features diyerek devam ediyoruz.

Hyper-v1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonrasında standart rol kurulumlarında önerilen bilgilendirme ekranına next diyerek devam ediyor ve roles based or features intallation’i seçerek devam ediyoruz.

Hyper-v2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hyper-v3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Windows Server 2012 ile gelen yeni yönetim panelinden hyper-V rolünü kuracağımız server’ı, Daha önce oluşturduğumuz server havuzundan seçiyor yada default server üzerinden devam ediyoruz.

Hyper-v4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ardından kurulum için listelenen röllerden Hyper-V’yi seçiyoruz.

Hyper-v7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu aşamada aşağıdaki hatayı alıyorsanız. Vmware Workstation üzerinde çalıştırdığınız için birkaç ektra işlem yapmanız gerekmektedir.

Hyper-v8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk yapılması gereken işlem Vmware platformunda çalıştırmıyorsak bile öncelikle Bios’dan işlemcinin sanallaştırma özelliklerinin açık olduğundan emin olmalıyız. Örnek olarak “Intel Virtualization Technology” ve “Intel VT for Directed I/O” özellikleri “enable” olmalıdır.

Hyper-v9.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Yukardaki işlem ile CPU sanallaştırma özelliğini açtık, Birde Vmware üzerinde sanal makina sanallaştırma özelliğini aktif etmek gerekmektedir. Bunun için Virtual Machine özelliklerine gelerek “Virtualization Engine” altında “Virtualize Intel VT-x/EPT or AMD-V/RVI” seçeneği işaretli olması gerekir.

Hyper-v10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonrasında Vmware üzerinde Hyper-V çalıştırmak için yapmamız gereken işlem Vmware’i tamamen kapatarak, Hyper-V kurucağımız sanal makinanın dosyalrına gelerek, ordan serveradi.vmx olarak geçen Vmware konfigürasyon dosyasını, birlikte aç diyerek notepad ile açıyoruz. Bu aşamada vmx konfigürasyon dosyasına “hypervisor.cpuid.v0=FALSE” komutunu ekliyor ve kaydediyoruz.

Hyper-v11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonrasında tekrar sanal makinemizi açıyoruz ve kurulum işlemlerini tekrar yapıyoruz. En son Hyper-V rölünü ekleyip, devam dediğimizde, Bize Hyper-V’nin diğer makinelerle hangi ethernet kartı üzerinden haberleştireceğimiz sorar. Bu aşamada ethernet kartı seçmemizi ister ya da daha önceden NIC Teaming konfigürasyonu yaptıysak, oluşturduğumuz sanal ethernet adaptörünüde seçebiliriz.Eğer bu seçimi şu an yapmak istemezseniz bunu daha sonra Virtual Switch Manager üzerinde de yapabilceğinizi belirtmektedir. Ben makine üzerindeki ethernet adaptörünü seçerek devam ediyorum.

Hyper-v12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karşımıza gelen bu ekranda ise Hyper-V konfigürasyonunda gerçekleştireceğimiz, iki sanal makina arasında live migration işlemi yapılırken authentication protokolünü seçmemizi ister, Ancak bu işlemi gerçekleştirmek için bir cluster ortamı gerekmektedir. Aşağıdaki uyarıda da bunu belirmektedir.Biz burada devam diyoruz.

Hyper-v13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda karşımıza gelen ekranda ilk seçenek oluşturacağımız sanal makinelerin, sanal diskleri varsayılanda hangi klasörde tutulacağını söyler.

Diğer seçenekte ise sanal makinaların konfigürasyon dosyalarının varsayılanda hangi klasörde tutulacağını söyler.

Hyper-v14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devam dediğimizde gerekiyorsa restart işlemi yapılsın seçeneğini işaretliyorum ve Hyper-V röl kurulumuna başlıyoruz. Kurulum bitince restart işlemi gerçekleşecektir.

Hyper-v15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hyper-v16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sonrasında Server Manager ‘dan Tool’a gelerek Hyper-V Manager konsolunu açabiliriz.

Hyper-v17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hyper-v18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Böylece Windows Server 2012’de Hyper-V3 kurulumunu gerçekleştirdik. Bir sonraki Bölüm-3 : Hyper-V3 Konfigürasyon makalesinde Hyper-V konsolunun yönetiminin nasıl yapıldığından bahsediyor olacağız.

Hakkı İNKAYA

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir