Menü

HP Smart Array İle RAID Konfigürasyonu

26 Ağustos 2012 - Backup & Storage, Hp
HP Smart Array İle RAID Konfigürasyonu

RAID sistemleri hakkında yukarda bilgi verdikten sonra kısa bir örnekle uygulamasını yapalım, kısa bir örnek diyorum çünkü RAID sistemleri teoride oldukça bilgi içermesine rağmen kurulumu ve yapılandırması oldukça basittir. Yapılandırma işlemini ben Hp Proliant 350 g5 sunucusu üzerinde göstereceğim. Bundan önce yapılacak işlemlerin başında eğer RAID yapısını kuracağınız sunucu yada pc herhangi bir hizmet veriyorsa haliyle yedekleme işlemini yapınız. Sonrasında sürekli RAID kurulumu yapmayacağınız için donanımınızın ve array controller kartınızın firmwire update’lerini yapmalısınız. Bunları gerçekleştirdiğimizi varsayarak işleme devam ediyoruz. Açılışta POST (Power On Self Test) ekranında F8 ile Option ROM Configuration For Arrays (ORCA)  ekranı açılır. Daha önce kurulu bir yapı olduğu için mevcut RAID dizinini silmemiz gerekir.

hp array1

Delete Logical Drive seçeneğinden sonra sileceğimiz disk blok seçimi gelmektedir. F8 diyerek devam ediyoruz.

hp array2

Ardından bütün dataların silineceği uyarısı gelir.

hp array3

Akabinde RAID yapısı silinmiş olur ve kaydederek ilk ekrana geliriz.

hp array4

Create Logical Drive seçeneği ile yeni RAID yapısı oluşturmanın ilk adımı gerçekleştirilir.

hp array5

Sonrasında RAID sisteminde kullanılabilecek diskler ekrana gelmektedir. Raid Configration menüsünde ise uygulayabileceğimiz RAID teknolojileri görülmektedir. Burada bir diğer önemli nokta istediğiniz RAID yapısı ekranda görülmüyor ise bunun nedeni Raid controller kartınızın desteği olmamasıdır, bunu önlemek için ilk aşamada yapılan firmwire update seçeneği yapılmalıdır. Buna rağmen görünmüyorsa raid controller kartının değişmesi gerekmektedir.

hp array6

Bir alt menüde spare seçeneği vardır. Bu seçenek seçilen diskin spare olarak kullanılcağını belirtir.

SPARE ÖZELLİĞİ

Fiziksel disk üzerinde herhangi bir hasar meydana geldiğinde bu hasarlı diski değiştiriyoruz, Spare özelliğinde ise bizim değiştireceğimiz diski sunucuya takıyoruz, ilerde seçilen disklerin herhangi birinde hasar olduğunda otomatik spare yaparak bir nevi yedekleme ve kurtarma işlemi yapmasını sağlıyoruz. Eğer disk sayısında sıkıntınız yok ise bu güzel özelliği mutlaka tavsiye edilir.

Max Boot Partition seçeneğinde  Eğer max önyükleme etkinleştirmek istemezseniz, bu mantıksal birim(logical unit) maksimum boyutu 512 GB. Etkinleştiriseniz 2 TB boyutu olacaktır. Sunucu içinde yedekleme yapmayacağınızı varsayarsak disable diyerek devam ederiz.

hp array7

Son olarak RAID1 diziliminde disk yapısı oluşturmuş oluyoruz. Bunuda View Logical Driver seçeneğinden görebilirsiniz.

Hakkı İNKAYA

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather
Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir