Menü

File Server Resource Management

07 Nisan 2015 - Server Platforms, Windows Server
File Server Resource Management

Makelemizde bugün Windows Server 2012 FSRM (File Server Resource Management)’ı inceleyeceğiz. FSRM’i biz dosya sunucularını daha verimli yönetilmesi, izlenilmesi ve user,group bazında , o dosya sunucusundaki paylaşım üzerinde yetkilendirilmesi veya kıstılanması işlevlerini yerine getirmek için kullanmaktayız.

FSRM’nin görevleri:

File Services rolü aşağıdaki rol servislerini içerir:

Windows Server 2012’in RC sürümünün çıkmasıyla FSRM’e yukardakilerin dışında ekstra özellikler gelmiştir. Şimdi Server 2012’de FSRM’i bir uygulama ile nasıl konfigüre edildiğini ve yeni özelliklerin neler olduğundan bahsedelim.

Paylaşımların (share) görüldüğü ve yönetildiği bu konsolda ayrıca yeni disk birimleri (volümleri) de oluşturulur.

Volüm yaratılma işleminde; Virtual Disk Service (VDS) diskleri destekler. Ayrıca logical unit number (LUN) disk birimlerinin yaratılmasını destekler.

Share And Storage Management konsolunda yer ala Provision Storage Wizard ile şu işlemler yerine getirilir:

İlk olarak Server Manager’ı açıyoruz ve Roles seçeneğinin üzerine gelerek Add Roles diyoruz. Karşımıza gelen başlangıç ekranını next diyerek geçelim.

 

Öncelikle test ortamımız için Windows Server 2012 kurulu ve Active directory yüklenmiş bir bilgisayar yeterlidir.

Windows Server 2012 ile değişen ekran görünümünden dolayı detaylı bir şekilde kurulum screenshot’larını makaleye koyuyor olacağım, akabinde ekrandaki diğer özellikleride açıklayacağım.

Server 2012’de windows tuşuna baştığımızda karşımıza gelen Server manager ekranından “Add roles and features” seçeneğine tıklıyoruz.

fsrm1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda bize Server’a rollerin kurulmadan önce yapılması gereken adımları kontrol etmemizi söyler.Bu adımlar complex password,static ip adresi ve server update’lerin yapımış olmasıdır.Next diyerek devam ediyoruz.

fsrm2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir sonraki ekranda ise yine server 2012 ile yeni gelen özelliklerden biri olan isterseniz Remote desktop servislerini tek bir makine üzerinden yükleyebilirsiniz.Biz Role-based installation seçeneği ile devam ediyoruz.

fsrm3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yine windows Server 2012 ile yeni ekranlardan biri ile “Server Selection” ile artık rol ve servisleri tek bir server yada birden fazla server grubuna yükleme ve yönetiminin yapılması sağlanabilmektedir.

Bizim yapımızda tek bir member server olduğu için default haliyle bırakarak next diyoruz.

fsrm4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda ise zaten seçili gelen File and storage servisi altında, File and Scsi Service altında, “File Server Resource Manager” seçeneğini işaretliyoruz. Ve next diyerek devam ediyoruz.

fsrm5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son ekranda ise yukarıdaki “Restart the destination server automatically if required” seçeneği eğer kurulan rolün restart istemesi halinde kendisinin otomatik yapmasını onaylamak için gelen yine yeni özelliklerden birisidir.Biz checkbox’ı işaretliyerek install diyoruz.

fsrm6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Server manager ekranında File and Storage Service seçeneğine tıklayarak FSRM servisini başlatıyoruz.

fsrm7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FSRM ile yapabilceğimiz işlemlerden yazının başında bahsetmiştik. Şimdi basit bir senaryo ile devam edelim.Server içinde “paylasim” adında bir dosya paylaştıralım ve bu klasörün “100 MB” kotası olsun ve sadece “*.doc” ve ”*.docx” dosya uzantıları bu klasörde durabilsin diyelim.

Bunun için öncelikle “paylasim” adında bir klasör yaratalım ve paylaştıralım, bu işlemi standart prosedürlede yapabiliriz ancak ben FSRM üzerinden yapacağım. Share sekmesine sağ tıklıyor ve “New Share” diyerek devam ediyoruz.

fsrm8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karşımıza server 2008 R22den faklı bir menü geliyor. Burada bir nevi paylaşım için daha önceden belirlenmiş profillerden birini seçiyoruz.Bu profiller ;

SMB (Server Message Block) Share-Quick ;

Bu profil windows tabanlı bilgisayarlar ile dosya paylaşmak için kullanılan en hızlı yöntemdir.Genel olarak dosya paylaşımı için uygundur.Gelişmiş seçenekler özellikleri kullanılarak daha sonra yapılandırılabilir.

SMB (Server Message Block)  Share-Advanced ;

Bu profil bir dosya paylaşımı yapılandırmak için ekstra seçenekler sunar.Bu seçenekler erişim engelleme,sahiplik ve paylaşım içinde tutulan dosyaların sınıflarına göre yani uzantılarına göre hakların tanımlanması, birde kota yönetim ayarları yapılmaktadır.

SMB (Server Message Block) Share –Application ;

Bu profil Hyper-V için uygun ayarları, bazı veritabanları ve diğer sunucu uygulamaları ile dosya paylaşım oluşturmak için kullanılmaktadır.

NFS Share-Quick ;

Bu profili genellikle UNIX tabanlı bilgisayarlar ile dosya paylaşımı için kullanılan dosya paylaşımı oluşturmak için en hızlı yolu temsil eder. Genel olarak dosya paylaşımı için uygundur.Gelişmiş seçenekler özellikleri kullanılarak daha sonra yapılandırılabilir.

 

NFS Share-Advanced ;

Bu profil bir NFS dosya paylaşımı yapılandırmak için ekstra seçenekler sunar. Bu seçenekler erişim engelleme,sahiplik ve paylaşım içinde tutulan dosyaların sınıflarına göre yani uzantılarına göre hakların tanımlanması, birde kota yönetim ayarları yapılmaktadır.

fsrm9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biz SMB Share-Advanced seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

fsrm10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelen ekranda Share Location yani paylaşım yolunu gösteriyoruz, Bu ekranda server 2012 ile eğer sisteminizde birden fazla server varsa onlardan birini seçerek, bu işlemi direk o server içindede yapabilirsiniz.

fsrm11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir diğer ekranda ise standart olarak paylaşım adı,açıklama giriyoruz. Ayrıca burada paylaşımın hem local path’ini hemde işlemlerde çok karıştırılan Remote path dediğimiz “UNC path’ini göstermektedir.

fsrm12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir diğer ekranda ise üç seçenek sunulmuştur, Bunlar ;

Access-Based Enumeration ;

Kullanıcılar ağ üzerindeki bir paylaşıma tıkadığı zaman sadece yetkil olduğu klasörü değil , bütün klasörleri görmektedir. Ancak o klasörlerde yetkisiz olduğu için içine girememketedir.

Bu özellik kullanıcıların ağ üzerinde sadece yetkisi olan klasörleri görebilmesini, diğer kalsörleri görmemesini yani gizlenmesini sağlar.

Allow caching of share ;

Bu seçenek işaretli ise yerel bilgisayardan uzak paylaşımda oluşturulan dosyalar, BranchCahce ile o dosya paylaşımana bağlanıldıysa dosyların cache tulmasını sağlar.

 Encrypt Data Access ;

Bu seçenek işaretli olursa,Paylaşıma uzaktan erişimler, şifreli(kriptolu) olacaktır. Bu encryption koruması yetkisiz erişimlere karşı veri içeriğini koruyacaktır.

fsrm13

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu ekranda ise o paylaşım üzrinde kimlerin erişim yetkisi olduğunu seçiyoruz. Customize seçeneği ile detaylı hakların ataması veya kısıtlaması yapılabilir.

fsrm14

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Specify folder management sekmesinde ise paylaşımdaki dosyların türünü, amacını belirlemek için sınıfladırılır ve sonrasında veri yönetimi poltikalrı için kullanılır.

fsrm15

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu bölümde ise paylaşım için önceki windows sürümlerinde olduğu gibi klasik kota tanımlaması yapılmaktadır. Biz paylaşım klasörü için 100 mb kota verdik ve next diyerek devam ediyoruz.

fsrm16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son ekranda ise yaptığımız ayarların genel dökümünü vermektedir. Create komutu ile işlemi bitiriyoruz.

fsrm17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İşlemin başarılı yada başarısız olduğu sonucunu bildiren ekrana close diyerek devam ediyoruz.


fsrm18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senaryomuza göre son olarak paylaşım klasörüne sadece “*.doc” ve “*.docx” uzantılı dosyaların tutulmasını istiyorduk, bunun için File and Storage Servisces altında Servers sekmesi altında server havuzu listesindeki bizim konfigürasyonunu yaptığımız server2a sağ click ile “File Server Resource manager” a tıklıyoruz.


fsrm19

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yine bize tanıdık olan bir ekran geliyor, dosya tiplerini tanımlama için File Screens Templates’den Create File Screens Template diyerek yeni bir şablon oluşturuyoruz.

fsrm20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öncelikle template adını giriyoruz, ben SadeceWord olarak girdim. Active screening dersek yapacağımız işlemler uygulanacak, passive screening seçeneği ise sadece event’lardan yaptığımız işlemlerin izlenmesini sağlar yani log tutar. İşlemleri uygulamaz.Biz Active Screening diyoruz ve sadece doc ve docx’leri tutmak istediğimiz için create group diyerek, şablon içinde yeni bir group oluşturuyoruz. Group name kısmına ben word adını koydum.

Şimdi herşeyi engelleyip sadece doc ve docx’e izin vereceğimiz için File in include kısmına *.* diyerek hertürlü dosya uzantısını engelliyoruz.

Sonrasında File in Exclude seçeneği ile (bunlar dışındaki) izin vermek istediğimiz dosya uzantılarını ekliyoruz.Biz “*.doc” ve “*.docx” ekliyoruz.

fsrm21

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son olarak oluşturduğumuz word group’unu ,template’de aktif etmek için işaretliyoruz ve ok diyoruz.


fsrm22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Artık paylaşım kasörü herkesin ulaşabildiği, 100 mb boyut kotalı ve içine “*.doc” ve “*.docx” uzantılarını atabilir hale geldi.

fsrm23

 

 

 

 

 

 

 

Böylece senaryomuzu tamamlamış olduk. Yine Windows Server 2012 FSRM ile yeni gelen özelliklerden biriside ISCSI sekmesi oldu. Bildiğiniz gibi Microsoft Windows Server 2012’yi bulut entegrasyonu için köklü değişiklikler yapmıştır. Bu sebeble artık tüm servislerde bulut entegrasyonu ,storage,vm sanallaştırma seçeneklerini koymuştur. FSRM’de ise ISCSI bağlantısı ile artık iscsi target ile oluşturulmuş bir file server yönetiminide sağlamıştır.

fsrm24

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hakkı İNKAYA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir