Menü

EXCHANGE SERVER 2010 SP2 KURULUMU VE KONFİGÜRASYONU

02 Temmuz 2015 - Exchange Server
EXCHANGE SERVER 2010 SP2 KURULUMU VE KONFİGÜRASYONU

Makalemizde bugün Exchange Server 2010 sp2 kurulumu ve konfigrasyonundan bahsedeceğiz. Exchange Server esasında bilindiği gibi sadece mail server yani mail alıp göndermeyi sağlayan bir yönetim sistemi değildir.

Bir şirketin esasında portal kurup makale döküman vs. Paylaşımı yapmak için kullandığı araç sharepoint, Yine video konferans , voip gibi işlemlerini yapabildiği servis lync server’dır. Dolayısıyla sharepoint ve lync server ile birlikte exchange server’ıda bu yapıya dahil ederseniz, Şirketinizin iletişim ile ilgili problemi kalmayacaktır. Bu sebebten Exchange server sadece mail alıp göndermeye yarayan bir yapıdan çıkıp, esasında collobration server diye adlandırılır.

Exchange Server mail trafiğini üstlendiği gibi ayrıca toplantı yönetimi, Organizasyonda ortak erişim alanları yaratmak gibi fonksiyonel özelliklere de sahiptir.

Exchanger Server 2010’u biz roller hainde kurmaktayız. Bunlar;

Rolllerdir. Bu rollerin her biri farklı işlevler üstlenmektedir. Eski exchange sürümlerinde bunlar tek bir servis oalrak kullanılırdı. Bunun dezavantajı ise şirketiniz iç,in gerekli olmayan yani kullanmayacağınız rolleride mecuren kurmanız gerekmekteydi. Bu  da ekstra kaynak tüketimini sorun olarak karşınıza getirmekteydi. Artık bu rolleri ayrı ayrı kurabiliyoruz.

Roller Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Mailbox Server : Client’ların tüm mailleri, Mailbox dediğimiz klasörlerde saklanır. Bu rol olmaz ise maillerde olmayacaktır, Yani kurulumu şarttır.

Hub Transport: Temel işi mail alış-verişinden sorumlu olmasıdır. Bu sorumluluk sadece şirket dışına mail alış-verişinde değil, Şirket içi mail trafiğininde sağlanması için gereklidir. Yani kurulumu şarttır.

Client Access Server : Bu rolde client’ların, Maillere erişimini sağlar. Client’lara birinden mail geldiğinde, direk mailbox’ına gidip maile bakamaz. Burda client access server , client’ın  mail’ine bakmak için mailbox’a gitmesini sağlamaktadır.

Unified Mesaging : Faks ve sesli iletişim ile exchange üzerinden mail kontrolünü sağlar. Bunu sağlarken digital bir santrale ihtiyaç duyar. Telesekreter üzerinden mailler kullanıcılara iletilir ve aynı şekilde mailler verilen cevaplarda sesli olarak aktarılabilir. Kurulumu şart değildir.

Edge Transport : Bu rol dışardan gelen mailleri spam , virüs taraması yapama için kullanılır. Ayrıca smtp gateway olarakda işlev görmektedir. Eğer tarama sonuçu problem çıkmazsa, Maili hub transport’a gönderir, Hub Transport’da ilgili mailbox’a yönlendirir.

Mailbox server, Hub Transport, Client Access Server ve Unified messaging rolleri active directory altyapısına ihtiyaç duyarken bu workgroup’da bu rollerin çalışmayacağı anlamına gelir.

Edge transport’u kuracağımız makinanın domainê dahil olmasına gerek yoktur. Hatta microsoft bu konudaki tavsiyesi workgroup olması yönündedir. Bunun sebebi dışardan gelen mail trafiğinin ilk edge transport’a gelmesi burda tarama yapılmasıdır. Birde Edge Transport role servisi diğer rollerle birlikte kurulmaz. Tek başına kurulmalıdır.

Edge Transport, maillerin exchange’e ilk ulaştığı yerdir. Dolayısyla mail trafiğindende sorumludur. Ancak ortamda edge transport yok ise ; Mail alış-verişini Hub Transport üzerindende

exc1

 

 

 

 

 

Exchange Server Kurulum Ön Hazırlığı ;

Yapımıza Exchange server kurulumu yapabilmek için ; Minimum bir DC ve internete çıkış için NAT işlevlerini üstlenen birer sanal makinaya ihtiyaçımız olacak.

Öncelikle yapımızı hazırladıkdan sonra dc’nin, Internete çıkabilmesi gereklidir. Exchange server kurulumu için Enterprise Admin yetkilerine sahip bir user olmanız gerekmektedir. Bunun sebebide , Exchange server kurulumu ile birlikte, Active directory’de schema yapısının değiştirmesidir. Bu değişikliğide sadece forest yöneticisi olan enterprise admin grubuna dahil birileri yapmaktadır.

Exchange server’i direk setup.exe’den çalıştırıp kuramayız, Schema değişiklikleri ile birlikte gerekli rol servisleride kurmamız gerekir. Aksi halde eksik eklenti var der kurulum hatası verir. Bu eksik eklentileri tek hamlede kurmak için yine exchange dvd’si içinde bulunan xml script dosyalarında faydalanacağız ve kuruluma hazır bir altyapı oluşturmuş olacağız.

Eksik eklentiler için Dc’de(tavsiye edilen domain’e dahil başka bir member server’dır.) exchange dvd’sinde scripts klasörüne girerek aşağıdaki komutu koşturuyoruz. “d:/scripts/servermanagercmd –ip EXCHANGE-TYPICAL.XML”

Gerekli rolleri kurduktan sonra “Filterpack64(32)” dediğimiz maillerde microsoft office uzantılarına ait bir dosya gönderilirse , Maili alan kullanıcının makinasında MS office olmasa dahi ekdeki dosyayı önizleme fırsatı sunar. Filter pack kurulumudan sonra makinayı restart etmeliyiz.

Tekrar başlatıkdan sonra , Dvd’deki setup.exe’yi çalıştırıyoruz. Karşımıza gelen ekranda Error Reporting’de , Hataları raporlamasına “No ” diyerek devam diyoruz. Kurulumu tipik veya özel mi olacak seçmeliyiz, Burda custom seçersek daha önce bashtettiğimiz rolleri tek başlarına kurabiliriz. Biz tipik kurulum dedik devam ettik. Oganizasyon adını sorduğu kısım , A.D’de forest gibi düşünebilrisiniz ancak bu seçeneği diğer rolleri ayrı ayrı kurarken bu organizasyon adı default gelecektir. Devam dedik; Permission kısmındanda eğer Active Directory ve Exchange Server yönetimlerini ayrı adminler gerçekleştirecek ise checkbox’ı işaretlemeliyiz. Ama A.D ve Exchange’i aynı admin yönetecek ise işaretlemeden geçiyoruz. Devam ettiğmizde ortamdaki kullanıcılar mail client olarak MS office’in 2003 veya öncesi kullanıyor mu soracatır. Bundaki amaç Exchange server eğer ortamda eski versiyon mail client application kullanıyorsa bazı ayarları mesela public folder gibi onlara uygun yapılandıracaktır. Biz “No” diyerek devam ediyoruz. Sonraki ekranda Client Access Server’a dışardan erişim yapıalcak mı der. Yani dış network’ten bir user mail server’a bağlanacak mı der. Evet dedik. Bağlantı adresine “mail.bilgeadam.com” yazıyoruz. Bunu daha sonra exchange management konsolundan değiştirebilirisiniz. Devam dediğimizde Customer exprience programına katılmak istemiyorum dedim. Devam kurulum için herşey yolundamı ona bakmaktadır. Burda Warnig veya information verirse bunların kurulacağını söyler, Eğer error verirse kuruluma devam etmeyecektir. Sorunu veya eksik eklentiyi tekrar yükledikten sonra setup.exe’yi yeniden çalıştırmanız gerekir. Install diyerek exchange server kurulumuna başladık. Yaklaşık 30 dk. Gibi bir sürede kurulumu tamamlamaktadır.

Kurulum tamamlandıktan sonra restart etmeliyiz. Ve servislerden özellikle Exchange Information Store servisinin çalıştığını check etmeliyiz. Böylece Exchange Server kurulumunu gerçekleştirmiş olduk.

Exchange Server Konfigürasyonu ;

Exchange Server management konsolu’unu  açarak, Exchange konfigürasyonuna başlıyoruz. Konsolda temel 3 alan vardır. Bunlar ;

Organization Configration: Genel exchange ayarlarını yapabildiğiniz konsoldur.

Server Configration: Server bazında ayarları yapabildiğiniz konsol.

Recipient Configration : Mail alacak-vercek kişi veya nesnelerin tanımlandığı kısım.

Öncelikle user1 ve user2 adında birer user oluşturalım. Bunun için Recipient configration’dan, new mailbox diyoruz. User bilgilerini doldurdum, Sonrasında bu kullanıcıyı hangi OU’da tutulacak bunu belirleyebiliyoruz. Ayrıca hangi database’de tutulacağınıda belirleyebiliriz. Alias kısmında user’ın mail adresini belirliyoruz. user1@bilgeadam.com gibi yine archive mailbox seçeneğinde ise mesela 1 yıldan eski mailleri şuraya taşı diyebiliriz. Son adımda exchange management shell yani power shell’in exchange server için kapsamı genişletilmiş versiyodur. Amaçı daha hızlı işlem yapmaktır. Mesela bir user açacağınızda yukardaki işlemleri yapmaktansa son adımdaki kod’da değişiklik yaparak tek hamlede user açabiliriz. Finish diyerek user1 kullanıcısını oluşturduk. Aynı şekilde user2 adındada bir kullanıcı oluşturuyoruz.

Artık user’ları oluşturduktan sonra an itibariyle exchange server üzerinde hiçbir ayar yapmadan şirket içinde mail alıp verme işlemini gerçekleştirebilirim.User1’den, user2’ye mail atmak için öncelikle user1’in mailbox’ına ulaşmam gerekmektedir. Bunun için geçici olarak client access server üzerinden bağlanmak için browser’a https://dc/owa yazarsam, Mailbox’a bağlanabiliyoruz. Burada verdiği sertifika hatası , Exchange server’in kullanıcya kendi uydurduğu bir sertfikayı vermesinden kayanklanıyor. https://dc/owa yazarak konsola giriş yapıyorum. Burdaki owa (outlook web access), Esasında client access server(CAS’ın) mailbox’a ulaşmasını sağlar. Owa’yı açtığımda karşıma ilk açılışı olduğundan dil ayarları ve özellikler gelmektedir. Burdan uygun olanı seçiyoruz ve artık kullanıcı mailbox’ına ulaşabilir hale gelmektedir. Bu aşamadan sonra new mail diyerek user2@bilgeadam.com’a bir deneme maili atarak şirket içinde mail alıp-gönderme işlemini tamamlıyoruz.

Şu ana kadar Exchange server kurulumunu ve basic konfigürasyonundan bahsettik, Makalenin diğer bölümümlerinde şirket dışından mail almak veya göndermek için gerekli konfügürasyonu yapıyor olacağız.

 

Hakkı İnkaya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

yapilabilir.

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir