Menü

Bölüm 1- Windows Server 2003 To Windows Server 2012 Migrate Ön Hazırlık- Server 2003 domain kurulumu

17 Mart 2015 - Server Platforms
Bölüm 1- Windows Server 2003 To Windows Server 2012 Migrate Ön Hazırlık- Server 2003 domain kurulumu

Windows server 2012 işletim sistemi, Eylül 2012 itibariyle sunulan lansman ile hayatımıza girdi. Windows server 2012 ile birçok köklü değişiklik geldi. Bu değişikliklerle birlikte sürüm farklarıda oldu. Aşağıda server 2012 sürümleri ve kısaca özellikleri hakkında bilgilendiriyor olacağım.

Windows server 2012 ile gelen birçok yenilik arasında;

-Microsoft’un Public Cloud yapısının oluşturması ve yönetmesi amaçıyla geliştirilmiş bir işletim sistemidir. İçinde barındırdığı özellikler ile private ve public cloud ortamları ile tam uyumlu olmasıdır.

-Fair share yani oturum sanallaştırma özelliği ile oturum sanallaştırmada kaynak dağıtımını düzenlemektedir.

-Diğer server OS’lara göre yönetim kolaylaştıran, Tek merkezden yönetilebilir bir menu tasarımına sahiptir. (Server Manager) , Onun dışında power shell ile etkin bir yönetim gerçekleşmiştir.

-Hyper-V sanallaştırma altyapısı ile birden fazla işletim sistemini aynı sunucu üzerinden çalıştırılmasınıda sağlamaktadır.

Windows Server 2012’nin sürümleri, 2008’e göre farklılık göstermektedir. Bunlar arasındaki farklarda şu şekildedir.

Windows Server 2012 Sürümleri

-Windows Server 2012 Datacenter>>Sanallaştırma özellikleri üst düzeydedir. Private cloud yapılarının şirket içinde oluşturulması için yeterli kapasiteye sahiptir.

-Windows Server 2012 Standart>>Datacenter versiyonuna göre daha küçük yapıların yönetimi için tasarlanmıştır.

-Windows Server 2012 Essentials>>2008 ve öncesi SBS(Small Business Server) edition yerine gelmiştir. Maximum 25 kullanıcıya destek verir. Ayrıca 50 ve altıdaki client sayısı olan işletmeler için tasarlanmıştır.

-Windows Server 2012 Foundation ise maximum 15 kullanıcıya destek için tasarlanmıştır. Amaçı genel olarak küçük işletmelerde kullanılan server sistemleri ile birlikte oem olarak verilmektedir.

 Edition’lara Göre Server Rolleri ve Özellik

Server Role DataCenter / Standart Essentials Foundation
AD Certificate Services Destekler Otomatik Kurulur konfigürasyon gerektirir. Limitli
AD Domain Services Destekler Etki Alanına dahil edilebilir ve Forest yapısında root sunucu olmak zorundadır.   Etki Alanına dahil edilebilir ve Forest yapısında root sunucu olmak zorundadır.  
Active Directory Federation Services Destekler Destekler Destekler
Active Directory Lightweight Directory Services Destekler Destekler Destekler
Active Directory Right Management Services Destekler Destekler Destekler
Application Server Destekler Destekler Destekler
Branh Cache Destekler Destekler Destekler
User Interface and Infrastructure (Server Core) Destekler Desteklemez Desteklemez
Windows PowerShell Destekler Destekler Destekler
DHCP Server Destekler Destekler Destekler
DNS Server Destekler Sunucu kurulumunda Otomatik yüklenmektedir. konfigürasyon gerektirir. Sunucu kurulumunda Otomatik yüklenmektedir. konfigürasyon gerektirir.
Fax Server Destekler Destekler Destekler
File Services Destekler Sunucu kurulumunda Otomatik yüklenmektedir. konfigürasyon gerektirir. de-duplication (tekleştirme) özelliğini içermez. Desteklemez
Hyper-V Destekler Desteklemez Desteklemez
Network Polices & Access Services Destekler Sunucu kurulumunda Otomatik yüklenmektedir. konfigürasyon gerektirir. Desteklemez
Print and Doc. Services Destekler Destekler Destekler
Remote Access Destekler Sunucu kurulumunda Otomatik yüklenmektedir. konfigürasyon gerektirir. 50 RRAS, 10 IAS kısıtlaması  Direct Access ve VPN desteği 50 RRAS, 10 IAS kısıtlaması  Direct Access ve VPN desteği
Remote Desktop Services Destekler Sunucu kurulumunda Otomatik yüklenmektedir. konfigürasyon gerektirir. Destekler
UDDI Services Destekler Destekler Destekler
IIS Server Destekler Destekler Destekler
Windows Deploy Services Destekler Destekler Destekler
Windows Server Update Services Destekler Destekler Destekler

 

Windows Server 2012 işletim sistemi ile gelen daha birçok yenilik vardır. Bariz olanları size sunmaya çalıştım. Bunun dışında sürümler arası karşılaştırmayıda verdikten sonra makalenin esas konusu olan windows 2003’den, Windows server 2012’ye migration’I anlatıyor olacağım.

Windows server 2003 an itibari ile hali hazırda birçok sistemi içinde barındırmaktadır. Buna mükabil server işletim sistemleri arasında terfiler çok sık yapılmamaktadır. Yapılması gerektiği durumlarda ise mevcut çalışan yapının aksamaması adına titiz bir çalışma yapılmalıdır. Bu sebeble migration işlemi yapmadan önce mutlaka sanal ortamda bir kaç deneme yapılmalıdır.

Migration işlemi yapmadan önce sanal yapımı aşağıda resimde görüldüğü yapılandırdım. Yapımdaki senaryoya göre hali hazırda çalışan Windows server 2003 işletim sistemine sahibim. Migration işlemini yapmadan önce server 2003’de active directory kurulumunuda basit olarak resimler ile sizlere aktaracağım. Akabinde de, Windows server 2012 işletim sistemine sahip bir Additional Domain controller ekleyerek, Migration adımlarını taker taker inceleyerek yapacağız.

migrate1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öncelikle, İhtiyaç olacak bir server 2003 ve server 2012 sanal makinaların kurulumu yapmalıyız. Belirli bir seneryoya göre gittiğimiz için çalışan bir sistemden çok daha yeni kurulmuş bir server 2003 yapısının akabinde, Server 2012’ye geçişini sağlayacağız.

Windows server 2003’ü domain controller hale getirmek için yapmamız gereken standart ayarı fazla detaya girmeden yaparak, Active directory domain servisini yükleyeceğiz. Tcp/ip konfigürasyonu ve standart’lara uygun bir hostname verdikten sonra dcpromo komutu ile kuruluma başlıyoruz.

migrate2 migrate3 migrate4 migrate5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni bir forest ve domain kurulum seçeneğini işaretliyerej devam ediyoruz.

migrate6

 

 

 

 

 

 

migrate7

 

 

 

 

 

 

Domain adını türkçe karakter olmaycak şekilde en az iki parça olarak yazarak devam ediyoruz.

migrate8 migrate9

 

 

 

 

 

 

Sysvol ve ntds lokasyonlarını belirtip, Devam ediyoruz.

migrate10 migrate11

 

 

 

 

 

 

Active directory ile birlikte dns’ide kurmak istediğimi belirterek, Dsrm password’ünü giriyoruz. Ve kuruluma başlıyoruz.

migrate14 migrate13

 

 

 

 

 

 

migrate15 migrate16

 

 

 

 

 

 

Active directory kurulumu tamamlanıp, Makina restart ettikten sonra Active directory users and computer konsolunu açarak directory services’in düzgün bir şekilde kurulduğunu anlıyorum.

 

migrate17 migrate18

 

 

 

 

 

 

Yine Active directory domain and trust konsolunu açarak, forest ve Domain functional lever’lerin 2003 olduğunu kontrol ediyoruz. User1 adında bir deneme account’u açıyoruz

migrate19

 

 

 

 

 

Böylece yapımızda bir 2003 server domain controller kurmuş oluyoruz. Bundan sonraki yapacağımız işlem ise migration işlemini yapmak için kullanacağımız server 2012 additional server’in kurulması olacak.

Windows server 2012 additional server’in kurulması içinde TCP-IP konfigürasyonunu yaptıktan sonra server manager’dan add roles and features seçeneğini kullanarak, Active Directory Domain Services rolünü kuruyoruz. Server 2012 ile birlikte artık dcpromo komutu kullanılmamakta ve directory services’I kurmak için standart role kurulumu gibi gerçekleştiriyoruz.

migrate22 migrate23

 

 

 

 

 

 

migrate24 migrate25

 

 

 

 

 

 

Active Directory Service rolünü kurduktan sonra server restart edecektir. Yine server manager üzerinden promote this server link’ine tıklayarak, Additional dc kurulum konfigürasyonuna geçiyoruz.

migrate27 migrate28

 

 

 

 

 

 

Ntds ve sysvol lokasyonlarınıda belirledikten sonra kurulumu tamamlıyoruz.

migrate30 migrate31

 

 

 

 

 

 

Artık sanal yapımızı tamamladık. Yapımızda bir server 2003 dc ve server 2012 adc mevcut. Bundan sonraki adımlarda ise 2003’den 2012’ye migration işlemini gerçekleştirmek için gerekli adımları kontrol ederek yapıyor olacağız.

Hakkı İNKAYA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir