Menü

Bölüm 1: Microsoft Lync Server Nedir / Nerede kullanılır ?

17 Mart 2015 - Communication, Lync Platforms
Bölüm 1: Microsoft Lync Server Nedir / Nerede kullanılır ?

Makalede Lync Server 2013 kurulumuna geçmeden önce lync server nedir ? ve nerede kullanılabilir ? Sorularına açıklık getirmek isterim. Lync Server esasında şirketlerin iletişim problemlerini çözmek için kullanılan platformlardan birisidir. Bildiğiniz gibi şirketler mail çözümleri konusunda alternatifleri olmakla birlikte Microsoft çözümlerinden bahsedecek olursak, Exchange platformunu, Dosya paylaşımı ve yönetimini konuşacak olursak Sharepoint platformunu, Network üzerindeki makinaları ve kullanıcıları yönetmek için Active Directory platformunu, Bunların hepsini yönetmek ve yorumlamak içinse System Center platformunu kullanabilmektedir.

Microsoft Lync Server esasında 2003 yılında çıkan Microsoft Live Communication Server’ın selefidir. Communication Server ilk amacı iş verimliğini artırmak için şirket içi instance message (anlık mesaj ) yani sohbet sunucusu olmasıdır ama zaman içinde gelişerek bugünkü çok fonksiyonlu Lync Server’a dönüşmüştür.

lync1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lync Server ise şirket içi iletişimi tam anlamıya tamamlayan ve yukardaki platformlar ile ettegre çalışan bir nevi msn messenger gibi düşünebilirsiniz. Microsoft Lync Server ile birlikte şirket içi kullanıcıların o anki durumlarını görebilirsiniz. Yani kullanıcının çevrim içi ve çevrim dışı olması gibi ayrıca diğer kullanıcılara anlık ileti gönderebilirsiniz. Ayrıca karşılıklı sesli iletişim yada web konferansı başlatabilirsiniz. Yalnız şirket içi görüşmeler değil şirket dışı domain yada sosyal media araçları olan Msn messenger, Windows Live, Yahoo veya AOL tarzı araçlar yada id’ler ilede görüştürebilmektedir. Microsoft Lync Server ve Exchange Server platformları ortak bir kullanıcı listesi kullanmaktadır. Böylece daha önce bahsetiğim bir şirketin iletişim sorununu kökten çözen birden fazla platform birleşimi sağlanmış olur. Bunun dışında telefon görüşmeside yapılabilmesine olanak sağlamaktadır.

Bu işlemleri yapmak için yaygın tüm işletim sistemlerine uygun ve ios, android gibi mobil platformalar içinde bir lync client programı kurulması gerekmektedir.

Microsoft Lync Server’ın özelliklerine biraz daha detaylı incelemek gerekirse ;

Instance Message (Anlık ileti)

Microsoft Lync Server ile kullanıcların anlık hangi durumda olduklarını görebiliriz. Çevrimiçi durumları ile birlikte kullanıcı fotograflarını şirket içinde eğer çok fazla personel varsa oldukça işe yaramaktadır. Ayrıca o anki konumları ile birlikte iletişim kurabilmemizi amaçlamaktadır.Çok sık görüştünüz kullanıcıları özel bir listeye toplama imkanıda vermektedir.

İletişim kurmak istediğiniz kullanıcının o an ki aktivite bilgisinide görebilmekteyiz, Yada görüşmek istediğimiz kullanıcının iletişim bilgilerini, e-mail adresi yada telefon numarası gibi günlük işlerimizde ihtiyaçımız olan kartvizit bilgilerine kolayca ulaşabilmekteyiz. Yine birden fazla kişi ile aynı anda toplantı yapabilmemizide sağlamaktadır.

lync2

 

 

 

 

 

Ms Lync Server’ın bir diğer avantajı ise farklı lokasyondaki çalışanların vakit kaybetmeden ve toplantı maliyetlerini minimum indirerek görüntülü ve etkili bir toplantı ortamı oluştırmamızı sağlar. Görüntülü dediğmizde HD video kalitesinde bir ortam sağlayabilmektedir. Çok basit işlem ile masaüstü paylaşımı gibi fonksiyonel özelliklere sahiptir. Böylece sizing hat safhada etkin bir video konferans yapabilmenizi, Toplantıya katılımları sınırlayabilir, bekletebilir, söz verebilir yada sadece sizin izin verdiğiniz kişilere açık bir tele konferans yapma imkanıda sağlamaktadır. Kullanıcılarınıza verdiğiniz link sayesinde basit bir şekilde mobil yada pc’lerden konferansa katılım mümkündür.

Kullanıcılar Microsoft Lync Server’ın tüm özelliklerini kullanmak için şirket içi bir (PBX) diye adlandırdığımız telefon santraline ve yine genel bir telefon şebekesine bağlı olmalıdır. Bu işlemler için Lync server’in phone edition özelliği kullanılabilmektedir. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi mobil kullanıcıların toplatı katılımına icabet etmesi amacıyla Lync Web Application özelliğinden faydalanırak tek bir click ile katılım yapabilmesini sağlanmaktadır.

lync3

 

 

 

 

 

 

 

Microsoft Lync Server 2010 ve 2013 ile birlikte şirket içi iletişimi artırmak, Çalışanların şirket dışı iş bağlantıları ile daha az maliyet ile iletişim kurmalarını sağlamak amacıyla süregelen telefon santralleri an itibariyle iş görmemektedir. Bunlar yerine Lync Server ve diğer platformlar ile iletişim kurabilcek ip santraller gelişmiştir. Böylece kullanıcı adı ile çağrı,voice mail(sesli mail), çağrı bekletme gibi özellikleri kullandığımız Lync Server gibi uygulamalar ile yönetebilmekteyiz. Kullancılarınıza sadece bulundukarı yerden internete bağlanması suretiyle Lync Server’ın tüm nimetlerinden faydalanılmasını sağlar.

Microsoft Lync Server ile şirketinizin mevcut zayıf akım ağından faydalanarak video konferansları, Kurumsal mesajlaşma ve telefon görüşmelerini yönetmenizi ve minimum maliyet ile diğer yönetimsel platformlar ile entegre çalışması da verilen iletişim hizmeti kalitesinin arttırılması ve fonksiyonel hale getirmenizi amaçlamaktadır.

Hakkı İNKAYA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:
facebooktwittergoogle_pluslinkedinrssby feather
pinterestlinkedinmailby feather

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir